Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 
 


B
eylerbeyi'nde 19 Mayıs Bayram hazırlıkları Mart içinde başlardı. Önceleri haftada yarım gün daha sonra tam gün ve bayrama yakın günlerde haftada birkaç gün çalışılırdı.

Gösteri projesi ve çalışmaları beden eğitimi öğretmeni Muhittin Yarbay tarafından hazırlanır, İnönü Stadındaki sunumu da onun gözetiminde yapılırdı. Okuldaki çalışmaların son günlerinde ve stattaki provaya Asaf Yüzbaşının yönetimindeki Deniz Bandosu eşlik ederdi.

Çalışmalar okulun spor alanında yapılır, silahlı çalışmalar daha yorucu olurdu. Çalışmalar yorucu olduğunda, akşam etüdü yapılmaz, yemekten sonra yat serbest edilir, erkenden uyurduk.

Bu gösterilerde adım uzunluğu eşit olmak zorundaydı. Adım sayısı, dönüş ve duruş yeri ve yönü, hareketin başlaması ve bitişi önceden hesaplı olurdu. Her bir kişi yapacağı hareketleri kusursuz, eksiksiz beller, zamanında hatasız uygulardı.

En ilgi çeken gösteri hareketleri çıpa, dönen çark, yıldız, 19 Mayıs yazısı, merasim yürüyüşü ve karşılıklı birbiri içinden geçen-ayrılan dörtlü blok yürüyüşleri, boru trampet ve majör gösterileriydi.

Gösteri fotoğraflarını sitemiz (Albüm) sayfası (Mazi) seçeneğinde görebilirsiniz.


1
8 Mayıs akşamı yemekten sonra gösteri aksesuarları ve avadanlıklarını depodan teslim aldık. Yat taburu yapılmadı. Yemekten sonra geç saate kadar her türlü hazırlıklarımızı bitirdik. Okulun teknik atölyelerinde hazırlanan Bandırma Vapurunun büyük bir maketi ve Ata'nın Kocatepe'deki silueti de bu yılın gösterilerine katıldı. Bu maketin hazırlanmasında emek veren meslek dersi hocamız Ali KILIÇ Astsubayımızı ve katkıda bulunanları bu satırlarımda saygıyla anıyorum. Vapur maketi gecenin geç saatlerinde İnönü Stadına taşınarak, gösteriye hazır duruma getirildi.

19 Mayıs sabahı erken kalktık. Diğer sabahlara göre dilediğimizce doyasıya kahvaltı yaptık. Sabah çayında sakinleştirici ilaç (şap) bulunduğu söylentisi nedeninden çoğu arkadaşımız yine kahvaltı yapmadı.

Kahvaltıdan sonra depodan silahlarımızı alarak, okul iskelesine yanaşan şehir hatları vapuruna bindik. Vapur iskeleden ayrılıp kıyıya yakın Kuzguncuk'a doğru hareket etti. Herkes sahil tarafına toplandığından vapur iskele tarafına epeyce yatmış, ağır yol ile seyrediyordu. Aynı anda boru-trampet eşliğinde herkes birden "Paşa Baba Hey! Paşa Baba Hey! Ya, ya. Şa, şa. Paşa Baba çok yaşa" diye seslenerek yalı bahçesindeki Paşa Babayı selamlamaya başladı. Paşa Baba yine önceki 19 Mayıs sabahlarında olduğu gibi göğsünde madalyasıyla bazen el sallayarak, bazen tören duruşunda başıyla selamlayarak ve komşu yalıların bahçelerine de geçerek gözden kayboluncaya kadar bizi uğurlardı. Bu selamlaşma 19 Mayıs sabahlarında tekrarlanan bir gelenek idi. Bu selamlaşma ve uğurlamadan Paşa Babanın çok mutlu olduğunu bilir ve çok heyecanlanırdık.

Paşa Baba, Emekli General İhsan AKSOLEY
( Eşi Mebrure AKSOLEY eski İstanbul milletvekilidir )

Not: Paşa Baba hakkında ayrıntılı bilgi için ; "İhsan AKSOLEY Paşa ve Anılar" buraya tıklayınız.

V
apur önceki yılların aynı rotasında Üsküdar'a yakın Boğazı geçerek Kabataş İskelesine yanaştı. Oradan tören yürüyüşünde İnönü Stadına girdik. Diğer okullarla birlikte belli bir sırada gösterimizi yaptık. Son gösteri olarak Bandırma Vapuru maketinin üzerinde Ata'nın Kocatepe'deki silueti ile sisler arasında canlandırılması, alana girişi çok ilgiyi çekti ve coşkuyla alkışlandı.

Gösterilerden sonra stattan çıkarak, Dolmabahçe Sarayı sahil yolundan Beşiktaş İskelesine doğru yürüyüşe geçtik. Deniz Müzesi önüne yaklaştığımızda majör işaretiyle yürüyüş kolları cadde genişliğince yanlara açılarak tüm caddeyi doldurdu. Yine majör işaretiyle yürüyüş kararı sayılarak dizler tam yukarı kaldırılarak ve yine majör işaretiyle sağ ayak sol ayağın yanına kuvvetlice vurularak sol ayak hızla ileriye atılan çok zor fakat çok gösterişli, heyecan veren yürüyüşe geçildi. Ben Müze tarafındaki en sağ yürüyüş kolunda bulunuyordum. Kaldırım kenarında, beyaz uzun sakallı, çok temiz yüzlü, elinde bastonu olan dedemiz yaşlarında birisi gözlerinden yaşlar akarak ve bir şeyler mırıldanarak heyecanla bizleri seyrediyordu. Önünden geçerken "Yaşasın askerlerimiz. Bizim askerimiz." şeklinde bağırmaya, alkışlar arasında boğulan, titreyen bir sesle heyecanını duyurmaya, bir eliyle de gözyaşlarını silmeye çalışıyordu. Bu güzel yüzü, gözü yaşlı dedeyi hiç unutamadım, 19 Mayıslarda hep hatırladım. Tarihin derinliklerinde yaşananları hatırlatmak için o anda orada bulunan bir haberci gibiydi.

İskelede hazır bekleyen vapurumuza binerken öğle kumanyamızı da aldık. Vapur, Galatasaray Adasını geçinceye kadar kıyıdan uzaklaşmadan devam etti. Karşı kıyıya geçerek kıyı boyunca Çubuklu'dan aşağı doğru okul iskelesine yanaşarak turunu tamamladı.

Bu 19 Mayıs'ın, okulumuzdaki son bayramımız olduğunu, bittiğini anlamıştık. Öğrencilik, Bayram, Paşa Baba, Boğaz turu... Bir şeyler sona ermişti. Ya, tarih ötesini anımsatan güzel yüzlü dedemiz? Beşiktaş'ta, Deniz Müzesi önünde. Belki bilinmeyen bir yerdedir. Hepsi orada. Yaşıyorlar...

Selamlarımla / Mustafa SEVİMLİ / İzmir 2009

Yorumlar

0Necmettin ÖZDEMİR24-11-2009 13:54#9
Aslında Paşa Babayı hiçbirimiz tanımazdık!Belk i de yüzünü görenimiz bile olmamıştı! Ama yine de o, Beylerbeyi öğrencilerinin Paşa Babasıydı! Onu bizden öncekilerden devalmış bizden sonrakilere devretmiştik!Ya ssıadaya gitmek üzere vapurla onun yalısının önünden geçerken son kez 'Paşa Baba' nidalarıyla İstanbul Boğazını çınlatmıştık. O da son kez canı gönülden bizleri selamlamış ve geleceğe uğurlamıştı. O bizim sembol isimleimizden biriydi. Tıpkı İlhan Astsubay gibi, Okulumuzun komutanı Tahsin Albay gibi ve de Berber Cemil gibi! Hey gidi günler hey! Göz açıp kapayıncaya kadar geçtiniz!
0Mustafa SEVİMLİ07-07-2009 03:00#8
08/06/09 Pzt tarihinde oguz öztuzcu şöyle yazıyor:


Kimden: oguz öztuzcu
Konu: bilgi@denizasts ubay.com: General İhsan Aksoley
Kime: bilgi@denizasts ubay.com
Tarihi: 8 Haziran 2009 Pazartesi, 18:26

http://www.denizastsubay.com/ üzerinden bir soruşturma e-Postasıdır:


Ana sayfanızdaki yazının bir bölümünde anlatılan "Paşa baba" benim teyzemin kocasıydı.
Aynı konudaki bir anımı anlatan yazıyı size göndermek isterim.

Sitenize bu yazıyı göndermek için hangi adrese mail eki olarak göndereyim?

Yanıtınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Oğuz Öztuzcu, İstanbul
0MEHMET ALİ KILINÇ10-05-2009 22:01#7
Tertibim yazını "Paşa baba çok yaşa" kısmını unutcaksın da ben yorum olarak ekleyeceğim diye okumaya başladım ama unutmamışsın. Ama yine de ekleyeyim. 19 Mayıs dönüşleri okulun denizle birleşik havuzuna yasak masak dinlemeden öğrenciler havuza atlrdık ve deniz mevsimini emirvaki yaparak açmış olurduk. Ali Bolca'nın da dediği gibi çok şey değişti çok. Ama değişen biz miyiz, zaman mı bilmiyorum. Örneğin son yıllarda ülkemizde uygulanan amansız psikolojik savaş, ve bedava dağıtılan gazetelerin bilinçli yalanları sonucu kandırılan "Yaşasın askerlerimiz, bizim askerimiz" diyen halk gitti yerine maalesef çoğunluğu orduevleri önünden geçerken diş gıcırdatan halk geldi.

"Dikkat. Dikkat. Motorcular motora motor motor iskelesine. Bütün öğrenciler üst bahçede tabura"
0Nazmi BAYRAK24-04-2009 02:13#6
Sevgili MUSTAFA..Kaleminden dökülen satırlar bizleri yıllar öncesine,belleğ imizin tozlu raflarındaki anılara götürüyor.Bazen yüzümüzde buruk bir tebessüm,bazend e gözümüzde bir damla buğu ile dolaşıyoruz anıların peşinde.Boyum küçük olduğu için seçilememiştim 19 Mayıs hareketlerine.Ama gösterinin bir parçası olan BANDIRMA vapurunun naylon eteklerini maviye boyamak (dalga görüntüsü için) ve 18 Mayıs gecesi dört bölümden oluşan BANDIRMA vapurunu dört seferde işkampavya ile taşımak biz küçük boyluların işi olmuştu.Ne güzel günlerdi..Kalemine sağlık..Binlerce teşekkürler sana...
0Mustafa SEVİMLİ22-04-2009 21:58#5
Sevgili Arkadaşlarım,

Ömer ŞİMŞEK, Ali Rıza BOLCA, Remzi GÜÇLÜ ve Hasan Hüseyin ECE katılımınız,pay laşımınız ve yorumunuz için teşekkür ederim. Güzel günlerde hep beraber yaşayalım. Sağlıkla, neşeyle.

Selamlarımla. / M.S / Nisan'09
0Hasan Hüseyin ECE22-04-2009 21:10#4
mustafa kardeş kalemine sağlık.yeniden o günlere gittim.sen de çok yaşa olurmu
0Remzi Gürbüz21-04-2009 20:19#3
Paşa baba çok yaşa , sen de Mustafa sevimli...
0Ali Riza Bolca21-04-2009 04:53#2
O günler mi güzeldi yoksa biz gençliğimizimi özledik? Her ne olursa olsun kalemine sağlık.Paşa babayı rahmetle anıyor ve bir kere daha o günleri hatırlattığın için teşekkür ve saygı sunuyorum
0Ömer ŞİMŞEK19-04-2009 02:43#1
sayın sevimli kardeşim, yine kalemini konuşturmuşsun. bizleri alıp yıllar öncesine götürdün. eline diline sağlık.paşa babaya rahmetler diliyorum. mustafa hani bir gece yatakhanede isyan gibi birşey çıkmıştı. ilhan assubay gelmişti.durumu yatıştırmıştı ya onu da bir kaleme alsana.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Yorum yapmak için lütfen KAYIT olunuz...

GİRİŞ


Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

DUYURULAR

  • 0
  • 1
prev
next
News image

DENİZ ASTSUBAY OKULU MARŞI

Çelikten kalbimizde vatanın sevgisi varGözlerimiz enginde düşmandan bir iz a...

1971 Mezunları Dün ve Bugün

 Alfabetik Sıralı İsim Listesi Bu renkte yazılı isimlerin üstüne tıklars...

Video Galeriden

genclige-hitabe

Yeni Uyelerimiz

ALİ FAİK AYAN 2016-01-29
mustafaefe 2016-01-18
donmezh 2016-01-08

Kimler Sitede?

Hiç bir üye sitede değil
074687
BugünBugün85
DünDün233
Online.Uye: 0
Online.Konuk: 1
Toplam.Uye: 359